Blue Grey Red

Kahvenizi yudumlarken kitabınızı okuyabileceğiniz huzurlu bir mekan

Türkiye fiyatlarıyla kitap alma imkanı

Yazar-okur buluşmaları, imza günleri

KHORA KİTAP CAFE HUKUKÇULARI AĞIRLADI

Ülkemizin tanınmış akademisyenlerinden Tufan Erhürman’nın son kitabı "İdari Yargıda Meşru Menfaat”, 24 Ağustos Çarşamba akşamı Khora Kitap Cafe’de tanıtıldı. Hukukçuların yoğun bir ilgi gösterdiği etkinliğe avukatların, savcıların, İnsan Hakları Vakfı personelinin ve rahmetli Başsavcı Yardımcısı Mehmet Şefik’in eşi yargıç Narin Şefik’in yanı sıra edebiyatçı yazar Neriman Cahit ile müzisyen Yıltan Taşçı da katıldı.


Mavi Basım tarafından yayınlanan kitap, idare ve anayasa hukuku konularına ilgisi tüm meslektaşlarınca bilinen rahmetli Başsavcı yardımcısı Mehmet Şefik’i anma töreninde Tufan Erhürman’ın yaptığı konuşmanın genişletilmesiyle oluşturuldu. Kitap, özellikle hukukçuların ilgisini çekse de, demokrasi ve hukuk devletinin önemine inanan diğer okurların da faydalanabileceği bilgiler içermekte.


Söyleşi, kitabın hazırlanma sürecinin anlatılmasıyla başladı ve ülkemizde idare hukuku alanındaki kaynak eksikliğinin nedenleri konuşuldu. Türkiye, İngiltere gibi ülkelerdeki kamu hukuku sisteminin kısaca anlatıldığı etkinlikte, Kıbrıs’tan da güncel idare hukuku davalarından örnekler verilerek hukuk sistemimiz irdelendi. Çevre hukuku alanında yoğunlaşan örnekler katılımcılar tarafından ilgiyle dinlendi ve vatandaşların dava açma hakları, mahkeme kararlarından alıntılar yapılarak açıklandı. Yazarın sunuşunun ardından savcı ve yargıç katılımcılar soru ve yorumlarıyla etkinliğe katkı koydular. Yazar Neriman Cahit ise hukukun ağdalı diline bir edebiyatçı ustalığıyla yaklaşarak söyleşiye farklı bir perspektif getirdi. Söyleşi, rahmetli Başsavcı Yardımcısı Mehmet Şefik’in eşi yargıç Narin Şefik’in, Tufan Erhürman’dan farklı hukuk alanlarında da kitap yazmasını talep etmesiyle son buldu.

Katılımcılar, tüm geliri Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı’na hibe edilecek olan kitaptan alarak yazara imzalatma imkanı da buldular.

 


Khora Club Card

Khora Twitter da

Khora nerede?

Foto Galeri